Z Rifugio Gianni Casati (3269 m.n.m.), cez Suldenspitze (3376 m.n.m.) na Hintergrathütte (2661 m.n.m.).
Deň prvý | Deň druhý | Deň štvrtý | Deň piaty | Dedová verzia |
Pôvodny plán, výstup na Königspitze (3850 m.n.m.), sme kvôli neistej predpovedi počasia zrušili, aj keď ráno bolo úchvatné. Počasie doslova kopírovalo včerajšie a zostup z Königspitze by v hmle, prípadne snehu bol málo lákavý.
Aj dnes ráno sme si dopriali okrem kalorických, aj fotografické raňajky. Ten nevysoký kopček, na ktorom vidno stopu je Suldenspitze (3376 m.n.m.).
Zadarila sa aj parádna panoráma. Od Suldenspitze skoro až po Cevedale.
Hoci bolo ráno parádne počasie, snažili sme sa byť rýchli, aby nás nečas nezastihol niekde cestou na Hintergrathütte. Navyše zostup na chatu vedie kus cesty ľadovcovými morénami, v ktorých je chodních vyznačený pomocou kamenných mužíčkov. A tí sa v bielej tme hľadajú ťažko.
Z vrcholu Suldenspitze bol parádny výhľad.
Bernina a Weisskugel.
Na Königspitze je pekne vidno kríž a vidno aj takmer celú cestu Hirtergrat, aj s chatou Hintergrathütte. V doline sa krčí Schaubachhütte a dolná stanica lanovky.
Pri zostupe sme obišli množstvo parádnych trhlín.
Dva krát Ortler (3905 m.n.m.) a chaty aj s lanovkou.
Panoráma ako na puzliaka. Z ľava: Königspitze (3850 m.n.m.), Monte Zebru (3735 m.n.m.), Ortler (3905 m.n.m.).
Po zostupe z ľadovca.
Zpod Monte Zebru bol vidno takúto panorámu. Je na nej kus aj cesty, ktorou pôjdeme o dva dni naspäť do Martelltalu.
Tento ľadovec som počul pár krát zarachotiť, ale vždy keď som sa otočil, ak už padali len zvyšky odlomeného ľadu.
Pohľad späť na Suldenspitze a záver zostupu na Hintergrathütte. Je zaujimavé, že moréna veľmi ostro prechádza do machu, trávy a kde tu aj kvietkov. Morény vyzerajú ako obrovský vápencový kameňolom.
Ideálne miesto na oddych pri obede.. ,'-)
Počasie vydržalo, tak sme si v rámci poobednej siesty išli pozrieť nástup na zajtrajší výstup na Ortler. Dedo vybral cestu Hintergrat. Je to horolezecka cesta s klasifikaciou tri.
Detailný záber na zostupovú túru cez Madritschjoch (3123 m.n.m.).
Dedo trénuje na zajtra ,'-)
Je tam strašne vela kontrastov a celkom určite najvyššie položené pieskovisko ,'-)
Keď chatu opustili všetci cepri, zostali sme tam jediný. Myslím tým jediní, ktorí mali záujem ísť ráno na túru. Okrem nás a chatárky pobehovali po chate este štyri detváky.
Bývanie sme dostali úplne pod strechou, v obrovskom lágri. Samotný láger bol parádny, ale chata ako celok má niekoľko dosť veľkých nedostatkov. Začnem od strechy. Kúsok pod strechou, je svetlík, ktorý sa nedá zatvoriť. Našťastie je na správnej stene. Na nesprávnej stene, pozerajúc do Suldenu, sú dve klasické okná. Tie však neradno otvárať, lebo pod nimi hučí a hlavne smrdí diesel agregát. Dlho som si myslel, že stačí zavrieť okno a o agregáte nebudem vôbec vedieť. Mýlil som sa. Dedo opýtaním sa zistil, že umyvárka je len jedna jediná a je umiestnená z vonku, za chatou. Za chatou je aj agregát. Takže keď sa chce človek na Hintegrathütte umyť, musí tak urobiť v bezprostrednej blízkosti agregátu. Navyše len za svitu svojej čelovky. Naštastie sme šli spať veľmi skoro, lebo sme vstávali o štvrtej, takže sme sa umývali ešte za svetla.
Deň prvý | Deň druhý | Deň štvrtý | Deň piaty | Dedová verzia |